Energetické štítky

Nové energetické štítky pro spotřebiče

Od 1. března 2021 najdete u produktů nové aktualizované energetické štítky, jejichž cílem je navázat na technologický vývoj produktů za poslední roky. Stávající označení již nebyla dostatečná a v mnohých případech i matoucí.

Evropská komise uvedla v platnost konečný formát a vizuální identitu nových energetických štítků pro šest skupin výrobků:

  • myčky nádobí
  • pračky a pračky se sušičkou
  • chladničky a chladničky pro skladování vína
  • svítidla
  • elektronické displeje, včetně displejů televizorů a monitorů a digitálních informačních displejů
  • chladicí spotřebiče s přímou prodejní funkcí

Jak budou nové energetické štítky vypadat?

Dosud používané třídy A+ až A+++ se s vývojem technologií staly kvůli ošemetnému znaménku plus zastaralými a nevyhovujícími. A protože další “+” by při rozhodování o koupi nového spotřebiče vneslo jen zmatek, budou se postupně elektrospotřebiče a televize přeštítkovávat tak, aby bylo označování pro spotřebitele srozumitelnější a porovnávání výrobků snadnější. Budou se tedy používat pouze energetické štítky „A až G“. Mimo jiné se zavádí i digitální databáze nových energeticky účinných výrobků, aby všechny nové výrobky uváděné na trh EU byly registrovány v internetové databázi. Přijatá opatření zlepší porozumění a konzistentnost, což vám usnadní správnou identifikaci výrobků s nejvyšší účinností.

Novým prvkem těchto štítků je QR kód, po jehož otevření běžným chytrým telefonem budete moci získat další oficiální (nekomerční) informace. Tyto údaje vkládají výrobci do databáze EU nazvané EPREL, která bude evropským občanům zpřístupněna během několik měsíců.

Štítky budou v závislosti na výrobku uvádět nejen spotřebu elektřiny, ale i jiné důležité energetické a neenergetické informace, vždy s přidruženými piktogramy, aby bylo možné snazší porovnání výrobků a jednodušší výběr zboží. Další přidružené informace jsou například informace o spotřebě vody na každý mycí nebo prací cyklus, o skladovací kapacitě, o vydávaném hluku atd.

 

MYČKY NÁDOBÍ

PRAČKY

PRAČKY SE SUŠIČKOU

CHLADNIČKY

CHLADNIČKY PRO SKLADOVÁNÍ VÍNA

ELEKTRONICKÉ DISPLEJE

SVÍTIDLA